Bezpłatne czipowanie i kastrowanie

Rozpoczęła się tegoroczna akcja kastracji i czipowania zwierząt właścicielskich organizowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Szczegóły akcji i wykaz placówek znajduje się na stronie Warszawa 19115

Akcja kastracji oraz czipowania psów i kotów, których właściciele zamieszkują na terenie m.st. Warszawy trwa do 31 grudnia 2024 r. lub do wyczerpania środków finansowych.

Dlaczego warto zdecydować się na kastrację i czipowanie swojego zwierzaka?

Kastracja i czipowanie zwierząt to dwie z najważniejszych decyzji, które można podjąć dla dobra swojego pupila. Obie te procedury przynoszą liczne korzyści zarówno dla zwierząt, jak i ich właścicieli, a także dla społeczeństwa.

Kastracja – czyli chirurgiczne usunięcie narządów rozrodczych – jest procedurą, która może znacząco poprawić jakość życia zwierząt. Dla samców i samic oznacza to nie tylko eliminację ryzyka niechcianych ciąż, ale także zmniejszenie ryzyka wystąpienia niektórych chorób, takich jak nowotwory narządów rozrodczych czy choroby przenoszone drogą płciową. Kastracja często prowadzi także do złagodzenia niektórych problemów behawioralnych, takich jak agresja, zaznaczanie terenu czy ucieczki z domu w poszukiwaniu partnera.

Czipowanie to z kolei mały, bezbolesny zabieg, polegający na wszczepieniu pod skórę zwierzęcia mikroczipa. Każdy czip zawiera unikalny numer identyfikacyjny, który jest zarejestrowany w ogólnopolskiej bazie danych. Dzięki temu, w przypadku zgubienia się zwierzaka, znacznie łatwiej jest go odnaleźć i powrócić do właściciela. Czipowanie jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod identyfikacji zwierząt i jest rekomendowane przez weterynarzy oraz organizacje zajmujące się ochroną zwierząt.

Decydując się na te zabiegi, nie tylko zabezpieczasz swojego pupila przed wieloma zagrożeniami, ale również przyczyniasz się do ograniczenia problemu bezdomności zwierząt. Kastracja zapobiega powstawaniu niechcianych miotów, które często kończą się porzuceniem.

Pamiętaj, że kastracja i czipowanie to inwestycje w zdrowie i bezpieczeństwo Twojego zwierzaka. Zapewnij swojemu przyjacielowi długie i szczęśliwe życie, decydując się na te odpowiedzialne kroki.